Топ-10 найрозумніших порід собак у світі

Zerif Lite

Потрапляючи в будинок, собака стає членом сім’ї і відданим другом своєму господареві. Вихованці нерідко дивують кмітливістю і проробляють трюки, гідні потрапляння в тренди ютуба. Деякі власники відзначають, що їх собаки вловлюють перепади настрою, розуміють слова і, взагалі, практично «читають думки». Крім індивідуальних характеристик, велике значення має генетика. Пропонуємо ознайомитися з рейтингом найрозумніших порід собак. Стаття буде особливо корисна тим, хто поки тільки вибирає цуценя і хоче, щоб його чотириногий друг був кмітливим і гарним учнем.

Топ-10 найрозумніших порід собак у світі

 • Австралійська вівчарка (ауссі)
 • Ротвейлер
 • Континентальний той-спанієль (папільон)
 • Лабрадор-ретривер
 • Шетландських вівчарка (шелті)
 • Доберман
 • Золотистий ретривер
 • Німецька вівчарка
 • Пудель
 • Бордер-коллі

10 найрозумніших собак

Вивченням питання, які собаки найрозумніші в світі, зайнялися кінологи з Американського клубу собаківництва (American Kennel Club). На дослідження їх надихнула робота професора психології з Ванкувера Стенлі Корен «Інтелект собак», вперше опублікована в 1994 році. Книга була переведена на 26 мов і вже перевидавалася 16 разів — і це не межа.

Визначати собачий IQ неможливо без критеріїв відбору. У рейтингу «найрозумніші породи собак» враховувалося:

 • скільки разів потрібно повторити команду, щоб пес її освоїв;
 • відсоток вихованців, які виконали вивчену команду точно і з першого разу.
 • Такий підхід дозволив виявити найбільш кмітливі породи.

Деякі породи собак можуть володіти високим інтелектом, але тип їх мислення відрізняється від інших. Так, собаки мисливських і їздових порід повинні мати достатню незалежністю, щоб у критичній ситуації самостійно приймати рішення. Через це вони менше прагнуть до виконання команд, ніж домашні вихованці. Це не означає, що вони дурніші, але в рейтингу найрозумніших порід займають нижчі місця через відносно поганий навченості.

«Молоді» породи легше виконують команди, ніж «стародавні» родичі, чий генотип ближче до вовчому. З цієї причини на останніх місцях в списку опинилися афганський хорт і басенджи — одні з найдавніших порід.

Собаки середнього і маленького розміру, як правило, займають місця нижче реальних, всьому виною їх природна впертість.

Таким чином, топ-10 найрозумніших порід собак у світі є досить умовним. До того ж, якщо завести розмову про собачому інтелекті з люблячим і турботливим господарем, то, швидше за все, найрозумніша собака виявиться саме у нього!

Австралійська вівчарка (ауссі)

Батьківщиною австралійської пастушої собаки, незважаючи на назву породи, стала Америка. Кожна ауссі має оригінальне забарвлення, тому вважається унікальною. Порода відрізняється феноменальними здібностями в випасанні худоби в гірських районах. Австралійські вівчарки легко переносять перепади тиску на висоті.

Цікаво, що ауссі випасають птицю і худобу тільки за допомогою свого пронизливого погляду, ніколи не кусаються і не застосовують силу. Австралійська вівчарка встає навпроти відбився від стада тварини, опускає голову і строго дивиться на нього — цього достатньо, щоб одинак ​​повернувся до одноплемінників.

Аусси дуже розумні, чуйні і віддані, для них немає нагороди краще, ніж похвала господаря. Собаки люблять грати і гуляти годинами. Відповідальні та працьовиті, «пастушки» можуть весь день няньчити дитину або кота.

Серед австралійських вівчарок відзначився пес на ім’я Стрик. Одного разу заводчик ауссі верхи на коні звалився на дно каньйону. Стрик біг кілька годин без зупинки, щоб дістатися до найближчого селища і привести допомогу. Згодом герой-ауссі став одним з головних засновників породи.

Ротвейлер

Ротвейлери були виведені в німецькому місті Ротвайлі і спочатку використовувалися для перегону худоби, допомоги по господарству і в якості охоронців. Представники цієї породи відрізняються витривалістю, силою і енергійністю, які легко направити в потрібне русло, завдяки високому інтелекту і врівноваженості їх характеру. «Собаки м’ясника» вважають своїм господарем тільки одну людину, якій нескінченно віддані.

Ротвейлер швидко навчається новим командам, буквально схоплює все на льоту, проте собаці необхідні регулярні тренування і залізна дисципліна. Щоб приборкати бажає домінувати ротвейлера, доведеться проявити наполегливість і впевненість у собі, не дарма кажуть: «Якщо ти видресирував німецьку вівчарку, ти не зробив нічого, а якщо ротвейлера, то багато».

Ротвейлер на прізвисько Ів їхала в машині зі своєю господинею — американкою Кеті, яка страждає частковим паралічем. В автомобілі сталася поломка, почалося загоряння. Кеті не могла самостійно вибратися з палаючого салону, вона тільки відкрила двері для свого вихованця. Разом того, щоб рятуватися, Ів початку за ноги витягувати господиню, яка в 5 разів важчий за неї. Через пару хвилин траспортних засобів загорілося повністю, але Кеті вже перебувала на безпечній відстані від пожежі, завдяки своїй відважної і вірною улюблениці.

Континентальний той-спанієль (папільон)

Папільон, незважаючи на лялькову зовнішність і мініатюрні розміри, потрапив в список найрозумніших собак. Порода, назва якої перекладається як «метелик», з’явилася в XIV столітті у Франції. Незвичайні вушка, які нагадують крила метеликів, і неабиякий розум швидко зробили Папільон фаворитами королів. Цих чарівних малят тримали Генріх IV, Людовік XIII, Людовик XIV, Марія-Антуанетта і мадам де Помпадур.

Континентальний той-спанієль — це кімнатний-декоративна порода, призначена для спілкування і зняття стресу. Собака стане відмінним компаньйоном не тільки для вінценосних осіб, але і для звичайних сімей з дітьми. Папільон доброзичливі, життєрадісні і рухливі, вони заряджають оточуючих позитивом.

Під французькі літопису потрапила папільон Ліліна. Вихованка Генріха III зустріла вбивцю короля агресією і лютим гавкотом, не властивим породі. Заради збереження пристойності аудієнції, слуги були змушені винести дитину з залу, де за кілька хвилин сталося вбивство, яке призвело до державного перевороту.

Лабрадор-ретривер

Попаданням в топ-10 найрозумніших собак в світі лабрадора-ретривера складно когось здивувати. Порода була виведена на канадському острові Ньюфаундленд, що є частиною провінції Ньюфаундленд і Лабрадор. Собаки володіють високим інтелектом, відмінну пам’ять і гострим нюхом. Представники цієї породи успішно працюють рятувальниками, шукачами, охоронцями, поводирями.

Добрі і ласкаві лабрадори люблять активно проводити час разом з господарем і готові гуляти весь день. Вони завжди знаходять спільну мову з дітьми і домашніми тваринами. В характері цих веселунів геть відсутні злопам’ятність і агресивність.

Лабрадор легко вчиться новим командам і робить це з щирою радістю. Під час дресирування пес так сильно намагається, вдивляється в очі господаря і прислухається до його слів і інтонації, що віддати команду зі строгим серйозним виглядом або покарати улюбленця просто неможливо!

В історії залишилися десятки подвигів лабрадорів-ретриверів. Один з них належить собаці-поводирю по кличці Дорадо. Разом з господарем Омаром пес виявився в одній веж-близнюків 11 вересня 2001 року. Коли літаки врізалися в північну і південну вежі, будівлі почали стрімко валитися, а сліпий Омар не зміг би швидко вибратися назовні самостійно. Дорадо не розгубився, міцно стиснув господаря за штанину і потягнув до аварійного виходу. Друзі вижили, відбувшись синцями та забоями.

Шетландських вівчарка (шелті)

Тим, хто з ностальгією згадує серіал «Лессі» і мріє завести вдома коллі, але не наважується через розмір, варто звернути увагу на її зменшену копію — шелти. Батьківщиною цієї породи є Шетландские острова, де невеликі моторні тварини займалися випасом і перегоном стада і, при необхідності, навіть захистом полів від овець.

Шетландськіє вівчарки розумні, кмітливі і добре піддаються дресируванню. Чарівні шелти здатні інстинктивно приймати вірні рішення, виконувати ролі сторожа, охоронця і компаньйона. Собаки абсолютно не агресивні, вони будуть гавкати, але не кусати. До стороннім людям шелти ставляться з недовірою, зате для свого господаря і сім’ї готові на все!

Шотландський фермер Роберт Сінклер жив один в лісі. У нього почався напад астми, і потрібна була невідкладна допомога. Уже особливо ні на що не сподіваючись, чоловік написав записку, поклав її в пляшку і викинув з вікна. Тим часом, Шетландських вівчарка, що жила на фермі неподалік, знайшла пляшку і віднесла її своєму господареві. Цим рішенням пес Бен врятував людині життя. Власник вівчарки прочитав лист і подзвонив в 911. Медики встигли надіти кисневу маску на Роберта в останній момент.

Доберман

П’ятірку найрозумніших собак відкривають розкішні добермани. Ця порода була виведена в німецькому місті Апольде. Добермани виробляють змішане враження: з одного боку, вони зачаровують своєю красою і вишуканістю, а з іншого — здаються небезпечними і страшними. Представники породи навіть отримали прізвисько «собака диявола». Добермани можуть ефективно працювати по сліду, шукати заборонені речовини, охороняти людей.

Ці службові короткошерсті собаки відрізняються вірністю, витримкою і надійністю. Кожен доберман — справжня особистість, яка розкриває свій потенціал при регулярних тренуваннях, якісному догляді і здоровій атмосфері в сім’ї. Щоб високий інтелект собаки працював не в сторону пустощів, потрібно зайняти його дресируванням.

Добермани мають багато славетних представників. Справжньою легендою став Треф — собака-слідопит, на чиєму рахунку понад 1 500 розкритих злочинів. Доберман народився в розпліднику «фон Тюрінген» і з 1908 року почав працювати шукачем в поліції Російської імперії. Репутація Трефа була настільки бездоганною, що чутки про швидкий візит добермана вистачало, щоб злочинці втекли з міста — аби собака не взяла їх слід.

Золотистий ретрівер

Золотистий ретрівер походить від спільних предків з лабрадором-ретривером, але потім його генотип був доповнений генами жовтого прямошерстного ретривера, шотландського водного спанієля і сетера. І, судячи з більш високому місцю в рейтингу найрозумніших собак, цілком вдало. Визначальними рисами характеру золотистого ретривера є доброта, чуйність і спокій. Собака може бути корисна як шукачі, поводиря і просто чотириногого друга.

Золотистий ретрівер не складе труднощів освоїти нові команди, вони абсолютно не ліниві. Представники цієї породи завжди приходять на виручку людям, які бажають пограти з дітьми і навіть використовуються в лікувальних цілях, допомагаючи справитися з психологічними проблемами.

Ретривер люблять активний відпочинок, в тому числі плескатися у воді. Незважаючи на габарити, вони можуть жити не тільки в будинку, але і в квартирі.

Золотистий ретрівер Трепп — найбільш кваліфікований нюхач, який потрапив до Книги рекордів Гіннесса. Собака, яка перебуває на службі в департаменті поліції Флориди, затримала понад сотню злочинців, а також знайшла наркотики загальною вартістю $ 63 000 000. Коли ретривера привезли в поліцейську академію, щоб продемонструвати його талант, перед ним поставили завдання виявити 10 пакетиків з наркотиками. Трепп знайшов 11.

Німецька вівчарка

Бронзу в списку найрозумніших собак в світі заслужено взяла німецька вівчарка. Серед усіх сучасних порід, вона є найбільш близьким родичем вовка. Перша німецька вівчарка на прізвисько Граф була зареєстрована в місті Ганновері. Собаку можна сміливо назвати «універсальним солдатом», здатним працювати в будь-яких умовах і зберігати холоднокровність. Найчастіше вівчарки працювали пастухами або несли патрульно-постову службу.

Цікаво, що при патрулюванні собаці практично щодня доводиться міняти партнера. На відміну від багатьох порід, слухати одного господаря, німецька вівчарка чітко виконає команду кожного поліцейського.

Щоб виростити слухняного і доброзичливого вихованця, їм потрібно займатися з дитинства. Німецька вівчарка добре піддається дресируванню, має високий інтелект і дуже працездатна. За своєю природою «німець» неагресивний, але якщо господареві загрожує небезпека, він не роздумуючи встане на його захист.

Компанію нюхач Треппу в Книзі рекордів Гіннесса склав митник Лео. Німецька вівчарка служила на митниці аеропорту 9 років. За цей час Лео затримав понад 300 наркоторговців.

Пудель

Англійці відгукуються про пуделя так: «Ще не людина, але вже не собака». Особисто переконатися в видатних інтелектуальних здібностях пуделів змогли Людвіг ван Бетховен, Жорж Санд, Джузеппе Верді, Уїнстон Черчілль, Мерилін Монро, Френк Сінатра, Джон Стейнбек, Емма Уотсон і Ріанна. Представники цієї породи по праву зайняли друге місце в десятці найрозумніших собак. Пуделі — національна порода Франції, корінням йде на північ Європи.

Пуделі незмінно асоціюються з цирком, проте мало хто знає, що у породи існує безліч різновидів. Мисливські пуделі допомагають ловити птахів, а великі пуделі-плавці рятують потопаючих людей. Собаки також справляються з обов’язками сторожа або компаньйона.

Кучеряві красені здатні освоїти найскладніші команди. Їх гострий розум поєднується з уважністю, товариськістю і невичерпною енергією.

Поки вівчарки і ретривери збирають медалі на ниві служіння закону, білий пудель відзначився по іншу сторону барикад. Контрабандист на прізвисько Малин перевозив дороге мереживо під своєю шкіркою. Господар стриг свою собаку, намотував на її тіло мереживо, а зверху надягав шубку з стригтися раніше вовни. У такому вигляді Малин перетинав французький кордон і приходив в умовлене місце, де господар забирав цінний вантаж. Коли митники — за доносом заздрісних знайомих нашої парочки — звернулися до суду, було прийнято рішення відловлювати всіх білих пуделів. Тоді Малин став надягати не білу, а підфарбовану шубку. А коли співробітники митниці вирішили хапати всіх пуделів поспіль, він уникнув покарання, завдяки своїй спритності. Ходять чутки, що пес і його господар відійшли від справ, будучи дуже багатими.

Бордер-коллі

Бордер-коллі — найрозумніша собака в світі. Інтелект цих дивовижних тварин можна порівняти з рівнем 3-річну дитину. Вперше порода згадується в 1570 році, а офіційне визнання прийшло значно пізніше, в 1915 році. Передбачається, що предками бордер-коллі були робочі собаки норманів. За часів вторгнень вікінгів в Шотландію, їх пси тікали і схрещувалися з місцевими вівчарками.

Неможливо перерахувати всі достоїнства бордер-коллі: неабиякий розум, розуміє погляд, неймовірна відданість, активність, доброта, дбайливість… Собака швидко навчається і відразу запам’ятовує нові предмети. Крім розумових здібностей, бордер-коллі відзначилися і фізично — вони чудові спортсмени і партнери по іграх. Для представників цієї породи немає більшої радості, ніж в сонячний день побігати за фрісбі.

Геніальним серед найрозумніших визнаний бордер-коллі на прізвисько Чейсер. Його власник Джон Піллей завжди підозрював, що собаки розумніші, ніж здаються, тому вирішив навчати свого вихованця новим словам. Для цього він купував різні іграшки, показував їх Чейсер і по багато разів називав кожен предмет. У 5-місячному віці пес знав близько 50 слів, а вже до 3 років його «словниковий запас» розширився до 1022 слів. Тепер, коли Джон просить принести йому ту чи іншу іграшку, Чейсер безпомилково знаходить її в купі інших. Цей пес точно знає, як виглядає єнот, бегемот або вампір.

Інший легендарний пес породи бордер-коллі — Ріко. Він запам’ятав більше 200 слів, розрізняє їх на слух і розуміє значення. Крім видатної пам’яті, Ріко відрізняється кмітливістю — він може самостійно приймати правильні рішення. Вивчати здатності собаки взялися учені з Лейпцига. В ході одного з експериментів, вони посадили бордер-коллі і його власника в кімнату, а улюблені іграшки віднесли в сусіднє приміщення. Потім господар по черзі називав предмети і просив Ріко приносити їх. Собака впоралася з поставленим завданням 38 разів з 40. Після цього до іграшок додали нову, незнайому для Ріко річ. Коли господар попросив принести її, собака сама здогадалася, що нове слово означає новий предмет, і вірно виконала команду. Унікальний пес пам’ятав всі вивчені слова навіть через місяць після закінчення тестів. Вчені зробили висновок,

Позначки: